Cumul van inkomsten uit auteursrechten en naburige rechten met een kunstwerkuitkering of een werkloosheidsuitkering

17 oktober 2025

Auteurs en uitvoerende kunstenaars die werkloosheidsvergoedingen genieten, moeten er rekening mee houden dat inkomsten uit auteursrechten en naburige rechten die ze daarnaast ontvangen (van collectieve beheerorganisaties, maar ook van producenten, uitgevers of andere partijen), evenals inkomsten uit zelfstandige activiteiten in bijberoep, boven een bepaalde drempel kunnen leiden tot inkorting van die werkoosheidsvergoedingen.

1. Evolutie van de cumulregels

  • Voor 2020 : de jaarlijkse drempel was ‘slechts’ ongeveer 4.000 euro.
  • Tijdens de coronacrisis werd de cumulregeling tijdelijk opgeschort, voor twee periodes: van 1 april 2020 tot 30 september 2021 en van 1 januari 2022 tot 31 maart 2022. In die tijd was er dus geen vermindering van de uitkeringen.
  • Sinds de hervorming van het kunstenaarsstatuut (eind 2022), ingevolge onder andere de oprichting van de Kunstwerkcommissie, werd het cumulmaximum zowat verdubbeld voor houders van een kunstwerkattest “plus” of “starter”.

2. Huidige drempels

  • Kunstwerkuitkering :
    Inkomsten uit rechten kunnen worden gecumuleerd tot een geïndexeerd maximum van 11.060,40 euro netto per jaar, zonder impact op het dagbedrag van de kunstwerkuitkering.
  • Gewone werkloosheidsuitkering (zonder kunstwerkattest “plus” of “starter”) :
    De drempel bedraagt 5.528,64 euro netto of 11.057,28 euro bruto.
  • Mandaten in adviesorganen (culturele sector of Kunstwerkcommissie) :
    Inkomsten uit dergelijke mandaten mogen tot 2.133,28 euro per jaar worden gecumuleerd met een kunstwerkuitkering.

👉 Belangrijk: inkomsten uit auteursrechten die je ontvangt als erfgenaam of legataris van een overleden rechthebbende hebben geen invloed op je kunstwerk- of werkloosheidsuitkering.

3. Berekening door de RVA

De RVA maakt jaarlijks een berekening op basis van:

  • je netto-belastbare inkomsten bovenop je uitkering,
  • eventueel gespreid over een periode van drie opeenvolgende jaren.

Dat kan leiden tot:

  • het ontvangen van achterstallige uitkeringen, of
  • het terugbetalen van een deel van de uitkering.

4. Praktische tip

Om te weten hoeveel netto-inkomsten uit auteursrechten en naburige rechten de RVA in aanmerking neemt:

  • raadpleeg je aanslagbiljet,
  • rubriek “Inkomsten uit roerende goederen en kapitalen”,
  • onder de post “Inkomsten uit de overdracht van auteursrechten (totaal belastbaar bedrag).

5. Meer info

Meer gedetailleerde informatie vind je op de website van de RVA:
👉 Specifieke regels voor kunstwerkers vanaf 1 januari 2024

Share This :

Gerelateerde items





sluiten

Inloggen Lid worden