Op maandag 15 juni vond de jaarlijkse Algemene Vergadering van PlayRight plaats in de Beursschouwburg in Brussel. De vennoten kwamen samen om het jaarverslag 2025 te bespreken en nieuwe bestuurders te benoemen.
De vergadering was opgedeeld in twee sessies: Bijzondere Algemene Vergaderingen voor de groep Dramatische Kunst & Dans, en de groep Muziek, en de (gewone) Algemene Vergadering.
Verkiezingen
Tijdens de Bijzondere Algemene Vergaderingen kozen de aanwezige vennoten vier nieuwe bestuurders. Elk college duidde één vertegenwoordiger per taalrol aan, telkens voor een mandaat van vier jaar.
Jaarverslag en stemmingen
Tijdens de Algemene Vergadering lichtte het bestuur het jaarverslag 2025 toe en bracht de commissaris verslag uit. De jaarrekeningen van 2025 werden goedgekeurd.
De vennoten keurden nagenoeg unaniem de opheffing van de voorziening voor de roerende voorheffing goed en stemden unaniem in met de verdeling van 50% van de 1%-reserverechten. Daarna volgden een reeks stemmingen over de bestemming van niet-verdeelde rechten. Voor de aanvullende vergoeding, de Billijke vergoeding (nationaal) en de Billijke vergoeding voor niet-muzikale werken werd telkens een extra verdeling in 2027 goedgekeurd. Ook de voorstellen rond Thuiskopie en Leenrecht werden aanvaard.
Na een uitvoerige discussie over de vraag of PlayRight voortaan rechten mag uitbetalen aan een rechtspersoon die door de uitvoerende kunstenaar zelf wordt aangewezen, stemden de vennoten: 48% voor, 35% tegen en 17% onthouding. Het voorstel werd daarmee goedgekeurd.
Tot slot keurden de vennoten de kwijting van zowel de bestuurders als de commissaris goed, en bevestigde de Algemene Vergadering formeel de benoeming van de bestuurders die eerder tijdens de Bijzondere Algemene Vergaderingen werden verkozen.
Kerncijfers 2025
PlayRight inde in 2025 in totaal 26,6 miljoen euro aan rechten, afkomstig uit de billijke vergoeding voor muziek, thuiskopie, leenrecht, kabelrechten, buitenlandse inningen, de aanvullende vergoeding en de vergoeding voor onderwijs en wetenschappelijk onderzoek.
Van dat bedrag werd 21,2 miljoen euro verdeeld onder uitvoerende kunstenaars, een stijging van 21,8% ten opzichte van 2024, toen dat 17,4 miljoen euro bedroeg.
Nieuwe en herbenoemde bestuurders
Dit jaar waren vier mandaten te hernieuwen binnen het bestuursorgaan. Darya Gantura (NL) en Giovanni Guzzo (FR) zetten hun werk voort binnen het college Dramatische Kunst & Dans, en Benjamin Schoos (FR) binnen het college Muziek. Het bestuursorgaan verwelkomt ook een nieuwe bestuurder voor de Nederlandstalige taalrol binnen het college Muziek: Joppe Vanwetswinkel. Gefeliciteerd aan alle (her)verkozen bestuursleden!
Benieuwd naar de sfeer op de Algemene Vergadering?
Ontdek de beelden in onze fotogalerij!